Aukce

Aukce šampionů a vzácných vín, stejně jako literární konference, je doprovodnou akcí při dní vína.

Aukce začíná tradičně dvě hodiny po začátku koštu, takže případní dražitelé nemusejí mít obavu, že přijdou o možnost zavčasu ochutnat ty nejlepší vzorky, které pravidelně „mizí“ nejrychleji. Naopak dražitelům případné rozveselení vínem doporučujeme – daleko lépe se jim pak bude zvedat ruka s číslem. Nemusíte se ovšem bát, výtěžek z této aukce nepropijeme, ani si tučnou sumu neodnese vinař, který víno vystavil, nýbrž putuje z Buchlova na dobročinné účely do našeho regionu. V minulosti jsme tak například mohli přispět na invalidní vozík Adamovi ze Starého Města, který se narodil s dětskou mozkovou obrnou.

Aukce je opět akcí, kde se skloubí vážná věc se zábavou. Obavy nejsou na místě – vína se dají vydražit v řádu sto a tisícikorun – váš rozpočet si jistě nezruinujete, přispějete na dobrou věc a ještě si odnesete velmi kvalitní víno, o kterém se během licitace dozvíte rozličné zajímavosti a doporučení k podávání.

V letošním roce můžete svým dražením přispět holčičce Ellince, kterou od narození trápí vzácná choroba – Fenylketonurie (PKU). Její příběh si můžete přečíst níže.

Chtěli bychom zde poděkovat všem, kteří se na případnou aukci chystají, ale i všem dražitelům, kteří se v minulosti dražeb zúčastnili - DĚKUJEME!!!

Folklorní studio Buchlovice


Den vína 2017, 8. dubna, hrad Buchlov

Vážení milovníci vína a přátelé dobrých skutků,

Oslovilo nás Folklorní studio Buchlovice, které pořádá každoroční reprezentativní výstavu vybraných odrůd vín na hradě Buchlov a nabídlo nám pomocnou ruku při péči o naši prvorozenou a zatím jedinou dceru Ellu. Každý rok je součástí této výstavy vín i aukce šampiónů a vzácných vín. Výtěžek z aukce je věnován na dobročinné účely, a právě letošní výtěžek bude určen na podporu Ellinky.

Ella se narodila 25.1.2013 a od narození se potýká s různými zdravotními potížemi. Narodila se s vrozenou srdeční vadou neslučitelnou se životem, kterou neodhalila ani genetická vyšetření a ihned po narození musela podstoupit dvě náročné operace srdce. Obě operace dopadly na výbornou, a kromě několika jizev na hrudníku nezanechaly žádné následky, které by Ellince komplikovali život.

Při novorozeneckém screeningu pak byla Ellince diagnostikována vzácná choroba - Fenylketonurie (PKU). V současnosti žije v ČR jen cca 800 lidí s diagnostikovanou PKU. Jedná se o nevyléčitelnou metabolickou poruchu a ihned od narození je nasazena speciální a velmi přísná dieta. Tato dieta je založena na velmi omezeném příjmu bílkovin v potravě. Při nedodržení diety dochází k trvalému poškození mozku a k mentální retardaci. Je naší povinností vážit a přepočítávat obsah bílkovin v každém soustu během dne, které Ellinka sní. Běžně dostupné potraviny jsou Ellince pro vysoký obsah bílkovin přísně zakázané a její jídelníček je založen jen na speciálních potravinách dostupných jen ve specializovaných obchodech, kterých je v ČR jen velmi málo. Návštěvy hracích koutků, koupaliště poř. jen procházky v přírodě musí být velmi dobře naplánovány, protože Ellinka si nemůže koupit ani oběd ani svačinku v normálním obchodě či restauraci. Potraviny jsou v drtivé většině vyráběny v Německu a Polsku a jsou několikanásobně dražší než běžné potraviny. Na rozdíl od bezlepkové diety, nejsou na potraviny PKU od žádné zdravotní pojišťovny vypláceny žádné finanční příspěvky. Na příspěvek na péči o zdravotně postiženého od OSSZ dosáhne jen zlomek rodičů, protože pokud se rodič stará dobře, dítě roste bez poškození mozku a je podle posudkového lékaře zdravé a tudíž nemá na příspěvek nárok.

I přes všechny patálie a úskalí se kterými bude Ellinka bojovat celý život, je to holčička šikovná, veselá, hravá a až nadprůměrně inteligentní. To, jak roste a co všechno dokáže ve srovnání se svými vrstevníky je naším hnacím motorem abychom v nasazeném trendu pokračovali a jen nám dokazuje, že to, co děláme, děláme správně. Ovšem s tím, jak roste Ellinka roste i její potřeba potravin a s tím i náklady na jejich pořízení. Měsíční výdaje jen na pořízení potraviny pro Ellinku jsou v řádu tisícovek korun, a proto jsme vděční za každou podporu, které se nám doposud dostávalo jen od nejbližší rodiny.

Za peníze, které vynese aukce bychom Ellince chtěli zaplatit pobyt na setkání osob s PKU, který se koná každý rok, ale z finančních důvodů doposud bez naší účasti. Případný zbytek peněz bychom pak využili pro nákup tolik potřebných potravin.

Aukce šampiónů a vzácných vín začíná na hradě Buchlov v 18:00.
Všem, kteří se zapojí do aukce a tím přímo podpoří Ellinku z celého srdce děkujeme.

Aukční řád

1. Aukce se řídí běžnými pravidly pro aukce a tímto řádem.

2. Vzorky vín budou draženy jako jednotlivé láhve nebo jako sada lahví.

3. Dražitel si vyzvedne dražební číslo proti složené záloze ve výši 100 Kč. Pomocí tohoto čísla draží. Záloha bude vrácena po vrácení dražebního čísla, což lze učinit nejpozději 1 hodinu po ukončení aukce. Dražba bez dražebního čísla není dovolena.

4. Dražitel činí své nabídky výrazným zvednutím dražebního čísla a zvoláním své nabídky.

5. Nejnižší povolené příhozy činí 10 Kč.

6. Licitátor zahájí dražbu oznámením čísla dražebního vzorku, odrůdy, ročníku a výrobce vína, které se draží.

7. Dražba probíhá tak dlouho, dokud činí dražitelé vyšší nabídky.

8. Dražba směrem dolů není možná.

9. Do jedné hodiny po ukončení aukce je vydražitel povinen zaplatit vydraženou částku a převzít vydražený vzorek vína. Neučiní-li tak, do jedné hodiny, propadá tento vzorek organizátorům aukce a záloha na dražební číslo se nevrací.

Aukční číslo zakoupíte u pokladny nebo v aukční síni před začátkem aukce. Seznam vzorků nabízených v aukci je k dispozici u pokladen.